2020 Maryland National Prep Qualifier

The Maryland National Prep Qualifier, the MIS State Tournament will be held February 14-15, 200 at the McDonogh School, Owings Mills, MD. Click here for the event page.

106
1st Place Match
Coleman Nogle (Mount Saint Joseph) 37-7, Fr. over Mason Buckler (Saint Mary`s Ryken) 47-9, Fr. (Fall 4:42)
3rd Place Match
William Bressner (Gilman School) 31-8, So. over Logan Kisner (Loyola-Blakefield) 22-12, Fr. (MD 12-4)
5th Place Match
Dylan Young (Archbishop Curley) 28-13, Fr. over Julianne Moccia (John Carroll) 25-11, Jr. (Dec 9-4)
7th Place Match
Peter Thang (Maryland School for the Deaf) 33-9, Sr. over Tank Spelta (Georgetown Prep) 29-13, Fr. (Inj. 2:49)

 

113
1st Place Match
Brady Pruett (Archbishop Spalding) 26-3, So. over Joe Couch (Mount Saint Joseph) 11-5, So. (Dec 3-1)
3rd Place Match
Joel Brown (McDonogh School) 26-8, Fr. over Christopher Albo (Saint Mary`s Ryken) 41-12, Jr. (Dec 6-4)
5th Place Match
Ryan Money (Severn School) 43-9, So. over Jimmy Douglas (Loyola-Blakefield) 22-14, So. (Fall 0:45)
7th Place Match
Ethan Vaughn (Bishop McNamara) 57-12, So. over Ian Moccia (John Carroll) 20-11, Fr. (TB-1 6-5)

 

120
1st Place Match
Cooper Flynn (McDonogh School) 42-2, Jr. over NaSir Wilkinson (Bullis School) 46-7, Jr. (Dec 6-4)
3rd Place Match
Jacob Wright (Mount Saint Joseph) 42-13, So. over Tyriel Jefferson (Saint Mary`s Ryken) 43-12, Jr. (Dec 3-0)
5th Place Match
Matty Walsh (Loyola-Blakefield) 28-7, So. over Conor Lozupone (Good Counsel) 22-12, Sr. (TF-1.5 4:40 (16-1))
7th Place Match
Ryan Holt (DeMatha Catholic) 26-12, . over Cedric Tyson (Boys` Latin School) 12-9, So. (Dec 7-1)

 

126
1st Place Match
Meyer Shapiro (Bullis School) 51-3, Fr. over Chris Barnabae (Mount Saint Joseph) 35-4, Sr. (Fall 1:08)
3rd Place Match
Andy Weinstein (Gilman School) 32-10, Sr. over Gerrard Johnson (McDonogh School) 14-6, Fr. (Dec 3-0)
5th Place Match
Adrian Triguero (Archbishop Curley) 28-17, Sr. over Jeremy Wright (Saint Vincent Pallotti) 21-9, Sr. (Dec 7-3)
7th Place Match
Ryan Eby (Loyola-Blakefield) 17-8, Sr. over Zakiy Gasparovic (Friends of Baltimore) 23-11, Jr. (Fall 4:47)

 

132
1st Place Match
Nathan Porter (Mount Saint Joseph) 33-7, Sr. over Clayton Gabrielson (McDonogh School) 31-7, Fr. (Dec 5-4)
3rd Place Match
Lorenzo Lopez (Landon School) 37-5, Sr. over Cole Jones (John Carroll) 29-9, Sr. (Dec 7-2)
5th Place Match
Thomas Casasola (Saint Andrew`s Episcopal School) 24-5, Sr. over Blake Jury (Saint Mary`s Ryken) 49-11, Sr. (For.)
7th Place Match
Drew Baublitz (Archbishop Spalding) 18-12, So. over Owen Dixon (Loyola-Blakefield) 22-15, Fr. (Dec 4-0)

 

138
1st Place Match
Clement Woods (Mount Saint Joseph) 35-7, Jr. over Joe Fisk (Archbishop Spalding) 27-2, So. (Dec 19-12)
3rd Place Match
Damon McGee (Bullis School) 34-2, Jr. over Matt Lawrence (McDonogh School) 30-10, Jr. (Dec 5-1)
5th Place Match
Matthew Mitrega (John Carroll) 22-11, Sr. over Kyree Day (Loyola-Blakefield) 13-7, Jr. (Inj. 0:00)
7th Place Match
Matt Amitay (Landon School) 25-13, Sr. over Jack Nuermberger (Gilman School) 21-19, So. (Dec 9-7)

 

145
1st Place Match
Genaro Quodala (Bullis School) 43-5, Jr. over Nick Paolucci (Archbishop Spalding) 27-8, Sr. (MD 10-0)
3rd Place Match
Cole Myers (Loyola-Blakefield) 30-8, So. over Marshall Hammond (Saint Paul`s School) 20-8, Jr. (Dec 10-4)
5th Place Match
Jakob Redman (Good Counsel) 36-18, Sr. over Mathew Jun (Mount Saint Joseph) 27-11, Sr. (Inj. 0:10)
7th Place Match
Mohammed Ndiaye (McDonogh School) 19-17, Sr. over Gavin Drucis (Saint Mary`s) 12-11, So. (Dec 9-3)

 

152
1st Place Match
Chris Roybal (Mount Saint Joseph) 35-6, Sr. over Isaac Ruderman (Bullis School) 33-15, Sr. (MD 9-0)
3rd Place Match
Josh Aybar (Loyola-Blakefield) 31-6, . over Connor Ott (Good Counsel) 38-15, Sr. (Fall 2:09)
5th Place Match
Mitch Garretson (Archbishop Spalding) 27-12, Sr. over Rami Tadros (Gerstell Academy) 26-7, Sr. (Dec 7-2)
7th Place Match
William Riley (Archbishop Curley) 34-11, Sr. over Jordan Scarbrough (Saint Mary`s Ryken) 38-18, So. (Dec 8-5)

 

160
1st Place Match
Harrison Trahan (McDonogh School) 33-6, Jr. over Connor Strong (Mount Saint Joseph) 24-5, Sr. (MD 15-6)
3rd Place Match
Dylan Lewis (Archbishop Spalding) 23-12, So. over Damon Nelson (Loyola-Blakefield) 23-8, Fr. (MD 8-0)
5th Place Match
Philip Borque (DeMatha Catholic) 23-14, . over Gavin Proutt (Boys` Latin School) 20-18, So. (Dec 10-4)
7th Place Match
Rocco Ruppert (Gerstell Academy) 25-10, So. over Kyree Gregory (Silver Oak Academy) 11-7, Sr. (SV-1 9-7)

 

170
1st Place Match
James Conway (Loyola-Blakefield) 31-6, Jr. over CJ Polesovsky (John Carroll) 28-2, Sr. (Dec 3-1)
3rd Place Match
Anthony Zancan (Mount Saint Joseph) 27-12, Sr. over Liam Kammar (Calvert Hall College) 37-12, Jr. (Dec 11-7)
5th Place Match
Peter Slear (Good Counsel) 38-11, Sr. over Ezekiel Gale (Saint Mary`s Ryken) 28-24, So. (Fall 0:56)
7th Place Match
Micah Gonzalez (Glenelg Country School) 25-15, Sr. over Aidan Hurdle (McDonogh School) 16-15, So. (Dec 9-3)

 

182
1st Place Match
Dominic Solis (McDonogh School) 38-6, Sr. over Austin Brown (Bullis School) 40-6, Sr. (Fall 3:41)
3rd Place Match
Jeremiah Aybar (Loyola-Blakefield) 27-7, So. over Quentin Day (Severn School) 41-11, Jr. (Fall 2:44)
5th Place Match
Matt Parker (Archbishop Spalding) 24-15, Sr. over Trevor Lintz (Archbishop Curley) 33-14, Sr. (Fall 2:07)
7th Place Match
Charles James (Bishop McNamara) 54-15, Sr. over Gavin Dixon (Mount Saint Joseph) 13-7, Jr. (Fall 4:00)

 

195
1st Place Match
Jack Wimmer (McDonogh School) 36-5, Sr. over Parker Warner (Mount Saint Joseph) 32-12, Sr. (SV-1 3-1)
3rd Place Match
Dustin Radford (Archbishop Spalding) 28-8, Sr. over Aiden Weber (Saint Mary`s Ryken) 11-5, Sr. (SV-1 10-6)
5th Place Match
Robbie Franklin (Loyola-Blakefield) 12-11, Sr. over Tade Omisore (St. James School) 28-14, Jr. (Dec 6-5)
7th Place Match
Will Abramson (Landon School) 16-18, Fr. over Sam Koyfman (Gerstell Academy) 18-14, Sr. (Fall 4:09)

 

220
1st Place Match
Kyonte Hamilton (Georgetown Prep) 46-1, Jr. over Mattheus Carroll (Gilman School) 25-8, Jr. (TF-1.5 3:10 (17-1))
3rd Place Match
Jackson Bonitz (McDonogh School) 16-3, Sr. over Kaylen Perez (Saint Mary`s Ryken) 38-10, So. (MD 10-2)
5th Place Match
Jeremiah Trotman (Archbishop Curley) 39-10, Sr. over Mason Isaac (Boys` Latin School) 21-10, Sr. (Fall 3:46)
7th Place Match
Bailey Brunner (Loyola-Blakefield) 18-10, Sr. over Jacob Dugas (St. James School) 5-4, Jr. (Dec 7-2)

 

285
1st Place Match
Garrett P. Kappes (McDonogh School) 31-2, Sr. over Brandon Roberts (Good Counsel) 45-5, Sr. (Dec 9-2)
3rd Place Match
Terrence McCauley (Saint Mary`s Ryken) 45-14, So. over Brennan Wicks (Bishop McNamara) 38-6, Sr. (Fall 2:53)
5th Place Match
Shemar Lewis (DeMatha Catholic) 32-7, . over Gavin Bage (Mount Saint Joseph) 18-9, Fr. (TB-1 7-2)
7th Place Match
Ben Couling (St. James School) 18-5, Sr. over Judah Conaway (Archbishop Curley) 23-17, Jr. (Fall 1:47)

Team Scores

1    Mount Saint Joseph     289.0
2    McDonogh School     275.5
3    Loyola-Blakefield     212.5
4    Archbishop Spalding     180.5
5    Bullis School     162.5
6    Saint Mary`s Ryken     154.0
7    Good Counsel     92.5
8    Gilman School     90.0
9    John Carroll     84.0
10    Archbishop Curley     82.0
11    DeMatha Catholic     58.0
12    Landon School     57.5
13    Georgetown Prep     45.5
14    Boys` Latin School     44.0
15    Calvert Hall College     39.0
16    Saint Paul`s School     24.0
B Team Scores
1    Bishop McNamara     53.0
2    Severn School     49.0
3    Gerstell Academy     41.0
4    St. James School     38.0
5    Saint Mary`s     27.0
6    Friends of Baltimore     24.5
6    Saint Andrew`s Episcopal School     24.5
8    Saint Vincent Pallotti     18.0
9    The Heights School     15.0
10    Maryland School for the Deaf     14.0
11    Glenelg Country School     13.0
12    Silver Oak Academy     10.0
13    Covenant Life School     0.0
13    Our Lady of Mt. Carmel     0.0
13    Saint John`s Catholic Prep     0.0

twitter-icon_edited.png
PENNSYLVANIA_edited.png
NORTH%20CAROLINA_edited.png
VIRGINIA_edited.png

Contact Rob Prebish, Webmaster

© 2020 Prebes Web Stuff Proudly created with Wix.com