2020 New England National Prep Qualifier

The New England National Prep Qualifier, the NEISWA Tournament was held Februrary 14-15, 200 at the Hartford State Armory, Hartford, CT. Click here for the event page.

106 LBS
1st Caleb Seyfried Westport, CT (Greens Farms Academy) MD Freddy Pimental Andover, MA (Belmont Hill), 8-0
3rd Christian Petry Exeter, NH (Phillips Exeter Academy) DEC Cristian Diblasi Boxford, MA (Governors Academy), 4-1
5th Aaron Burstein Gill, MA (Northfield Mt. Hermon) DEC Owen Cronin Avon, CT (Avon Old Farms), 9-4
7th Arnav Bhakta Andover, MA (Phillips Andover) F Kyle Pagnani Rye, NY (Brunswick), 4:24

 

113 LBS
1st Tyler Knox Gill, MA (Northfield Mt. Hermon) DEC Christopher Shea Milford, CT (Greens Farms Academy), 7-2
3rd Aiden Maag Avon, CT (Avon Old Farms) F Hamza Shemsu Belmont, MA (Belmont Hill), 4:44
5th Christian Dwirintri Southborough, MA (Saint Mark's) DEC Rohan Meier Milton, MA (Nobles), 1-0
7th Orion Griffin Concord, NH (St. Pauls NH) DEC Corey Gaffney North Andover, MA (Brooks School), 8-6 SV

 

120 LBS
1st Nico Provo Stratford, CT (Greens Farms Academy) F Shaymus Macintosh Bridgewater, MA (Tabor Academy), 1:23
3rd Alexander Gavronsky Wayland, MA (Belmont Hill) MD Luis Perez Southborough, MA (Saint Mark's), 11-3
5th Kellen Horst Pomfret, CT (Pomfret School) F Noah Lim Lexington, MA (Lexington Christian), 2:51
7th Aidin Bina Newton, MA (Nobles) FOR Benjamin Grayzel Waltham, MA (Chauncey Hall)

 

126 LBS
1st Jimmy Harrington Tyngsborough, MA (Belmont Hill) TF Aiden Hebert CT (Greens Farms Academy), 15-0 2:58
3rd Colin Nugent Boxford, MA (Phillips Andover) DEC Nick Kruczynski Pomfret, CT (Pomfret School), 10-4
5th Will Albright Concord, NH (St. Pauls NH) F William Macgillivray Greenwich, CT (Brunswick), 3:28
7th Ethan Wilson Braintree, MA (Thayer Academy) F Jack Higgins Easthampton, MA (Williston), 1:36

 

132 LBS
1st Tyler Morris Exeter, NH (Phillips Exeter Academy) F Adam Figler MA (Belmont Hill), 2:52
3rd Declan Casey Manchester, NH (St. Pauls NH) DEC Pedro Arellano Windsor, CT (Loomis Chaffee), 6-3
5th Liam Finn Lowell, MA (Northfield Mt. Hermon) F August Berklas Avon, CT (Avon Old Farms), 1:48
7th Cam Lawrence Easthampton, MA (Williston) NC Dominic Roberts New Haven, CT (Hopkins)

 

138 LBS
1st Luca Errico Armonk, NY (Brunswick) MD Trevor Nugent Boxford, MA (Governors Academy), 11-3
3rd David Barrett SPFLD (LONG), MA (Northfield Mt. Hermon) F Kailen Richards Belmont, MA (Belmont Hill), 0:40
5th Kyle Hammel Pawling, NY (Trinity Pawling) F Pedro Mateo Milton, MA (Milton Academy), 1:48
7th Holden Zerega Wallingford, CT (Choate Rosemary Hall) DEC Travis Foster Wells, ME (Lawrence Academy), 4-3

 

145 LBS
1st Peter Kane Fairfield, CT (Greens Farms Academy) DEC Chris Perry Mohegan Lake, NY (Brunswick), 6-0
3rd Dominic Rossetti Windsor, CT (Loomis Chaffee) DEC Owen Finn NORTHFIELD Mount HERMON, MA (Northfield Mt. Hermon), 3-2
5th Tyler Miller CT (St. Thomas Moore) DEC David Bancroft Pawling, NY (Trinity Pawling), 6-1
7th Gunnar Desantis New Haven, CT (Hopkins) DEC Daniel Bittner Boston, MA (Belmont Hill), 6-5 SV

 

152 LBS
1st Evan Kisselev Boston, MA (Roxbury Latin) DEC Nick Bell Greenwich, CT (Brunswick), 4-2
3rd Hunter Hockensmith Winchester, NH (Northfield Mt. Hermon) FOR Robert Accomando Pawling, NY (Trinity Pawling)
5th Maxwell Hall Weston, MA (Nobles) FOR Austin Robertson CT (St. Thomas Moore), 0-0
7th Dylan Kasperzyk Avon, CT (Avon Old Farms) F Jake Marasco Pomfret, CT (Pomfret School), 3:31

 

160 LBS
1st Michael Bartush Norwalk, CT (Greens Farms Academy) DEC Pearson Hill New Haven, CT (Hopkins), 3-1
3rd Connor Massey West Haven, CT (Hamden Hall) DEC Charlie Mclaughlin Gill, MA (Northfield Mt. Hermon), 4-3
5th Kyle Lee Pawling, NY (Trinity Pawling) DEC Louis Lyons Southborough, MA (Saint Mark's), 6-4
7th Will Donovan Greenwich, CT (Brunswick) DEC Nick Vallace Needham, MA (Saint Sebastian's), 14-7

 

170 LBS
1st Aiden Hanning Merrimack, NH (Northfield Mt. Hermon) F Nadjingar Ngbokoli Yonkers, NY (Brunswick), 1:48
3rd Mark Schadt Avon, CT (Avon Old Farms) DEC Eamon Garrity-rokous Columbus, OH (Phillips Andover), 6-4
5th Luis Perez Suffield, CT (Suffield Academy) DEC Scott Behman Needham, MA (Saint Sebastian's), 7-5
7th Jack Weldon Belmont, MA (Belmont Hill) F Quinn Cashman Braintree, MA (Thayer Academy), 3:55

 

182 LBS
1st Harrison Shapiro Boxford, MA (Belmont Hill) F Lucas Hughes Pawling, NY (Trinity Pawling), 3:45
3rd Owen Brine Portsmouth, RI (Portsmouth Abbey) DEC Alex Burdick Greenwich, CT (Brunswick), 9-6
5th Grant Goodall Exeter, NH (Phillips Exeter Academy) F Kareem Moumina Suffield, CT (Suffield Academy), 3:23
7th Yudia Higuchi NORTHFIELD Mount HERMON, MA (Northfield Mt. Hermon) F John Feinberg Salisbury, CT (Salisbury School), 1:31

 

195 LBS
1st Clayton Ostrover Greenwich, CT (Brunswick) DEC Peyton Rose Dedham, MA (Nobles), 7-4
3rd Jeff Miller Pawling, NY (Trinity Pawling) DEC Will Shiber Concord, NH (St. Pauls NH), 6-5
5th Nick Merageas Needham, MA (Saint Sebastian's) F Nick Buehler Andover, MA (Phillips Andover), 1:28
7th Brandon Smith New Haven, CT (Hopkins) F Dylan Jones (Tabor Academy), 2:19

 

220 LBS
1st William Gunn Easthampton, MA (Williston) F Will Thayer Concord, NH (St. Pauls NH), 3:20
3rd Javi Rios Boston, MA (Roxbury Latin) F Brian Nanmoun Avon, CT (Avon Old Farms), 2:31
5th Scott Fulton Salisbury, CT (Salisbury School) F Sean Quaye New Milford, CT (Canterbury School), 1:55
7th Chris Mcarthur Exeter, NH (Phillips Exeter Academy) F Landon Bailey Needham, MA (Saint Sebastian's), 2:26

 

285 LBS
1st Liam Dietrich Pawling, NY (Trinity Pawling) F George Harrington Exeter, NH (Phillips Exeter Academy), 3:06
3rd Natale Frangione New Milford, CT (Canterbury School) DEF Wilfred Pene Montville, CT (St. Thomas Moore), 3-0 1:36
5th Cam Macro Newbury, MA (Governors Academy) DEC Kevin Ma Westford, MA (Middlesex School), 8-7
7th Erik Bockisch Salisbury, CT (Salisbury School) F Howard Powell Greenwich, CT (Brunswick), 0:4

1    Belmont Hill    194.5 
2    Northfield Mt. Hermon    184
3    Brunswick    180.5
4    Greens Farms Academy    167
5    Trinity Pawling    138 

6    St. Pauls NH    94
7    Phillips Exeter Academy    90  
8    Avon Old Farms    87.5 
9    Phillips Andover    67  

10    Governors Academy    66
11    Nobles    65
12    Roxbury Latin    58  
13    Hopkins    56  
14    Williston    53  
15    Pomfret School    47.5 
16    Saint Sebastian's    46 
17    Saint Mark's    43.5
18    Loomis Chaffee    42.5  
18    St. Thomas Moore    42.5  
20    Canterbury School    36  
21    Suffield Academy    34  
22    Salisbury School    31  
22    Tabor Academy    31  
24    Lexington Christian    24 
25    Hamden Hall    23  
25    Portsmouth Abbey    23    
25    Thayer Academy    23 
28    Landmark    19 
29    Middlesex School    17 
30    Brooks School    16 
31    Chauncey Hall    14 
31    Taft School    14  
33    Wilbraham & Monson Academy  10
34    Choate Rosemary Hall    9  
35    Concord Academy    8  
36    Milton Academy    6  
38    Lawrence Academy    4 
39    Forman School    3 
39    New York Military    3  
41    Marvelwood    1
42    Beaver Country Day School  0
42    Buckingham Browne & Nichols 0
42    Deerfield Academy 0
42    Eagle Hill  0
42    Hotchkiss School 0
42    Marianapolis  0

twitter-icon_edited.png
PENNSYLVANIA_edited.png
NORTH%20CAROLINA_edited.png
VIRGINIA_edited.png

Contact Rob Prebish, Webmaster

© 2020 Prebes Web Stuff Proudly created with Wix.com