2020 Virginia National Prep Qualifier

The Virginia National Prep Qualifier, the VISAA State Tournament, took place February 14-15, 2020 at the  Meadow Event Park, Doswell, VA Click here for the event page.

106
1st Place Match
Keegan McMahon (Paul VI) 45-4, Fr. over Caleb Neal (Greenbriar Christian) 24-3, 8th. (Fall 0:53)
3rd Place Match
Christopher Carr (Fork Union Military Academy) 24-7, Jr. over Thomas Labrecque (The Potomac School) 30-7, Jr. (Fall 2:12)
5th Place Match
Ronnie Boone (Norfolk Collegiate School) 25-8, 8th. over Tucker Gaddy (Norfolk Academy) 14-14, 8th. (Fall 2:35)
7th Place Match
Jack Parker (St. Christophers) 15-18, Fr. over Matthew Knowles (The Covenant School) 15-12, So. (Dec 6-2)

 

113
1st Place Match
Erik Roggie (St. Christophers) 40-6, Jr. over Kyle Miller (Bishop Ireton) 9-2, Jr. (Fall 1:02)
3rd Place Match
Rainey O`Malley (Woodberry Forest School) 25-6, Sr. over Trey Custodio (Norfolk Academy) 21-9, So. (Fall 2:42)
5th Place Match
Jack McCall (Fork Union Military Academy) 28-8, So. over Aiden Altamura (Cape Henry Collegiate) 33-14, Fr. (Fall 1:34)
7th Place Match
William Wehner (Broadwater Academy) 23-10, Fr. over Jeffrey Billings (Fishburne Military School) 34-10, Fr. (Dec 9-3)

 

120
1st Place Match
Brenden Barnes (Benedictine College Preparatory) 38-3, Jr. over Cale Roggie (St. Christophers) 24-15, Fr. (Dec 7-3)
3rd Place Match
Logan Kreamer (Fork Union Military Academy) 32-8, Jr. over Justin Faught (St. John Paul the Great Catholic HS) 23-11, Sr. (Fall 2:00)
5th Place Match
Cadlee Jarvis (Fishburne Military School) 38-10, So. over Corban Schmandt (Grace Christian School) 13-7, 8th. (Fall 1:49)
7th Place Match
Parker Tiffany (Cape Henry Collegiate) 20-19, Fr. over Milan Mehta (Collegiate School) 15-12, Sr. (Dec 4-3)

 

126
1st Place Match
Jake Keeling (St. Christophers) 30-8, Jr. over Dustin Smith (Peninsula Catholic) 23-4, Jr. (Dec 3-1)
3rd Place Match
Brandon Noell (Roanoke Catholic) 18-3, 8th. over Lucas Yates (Fork Union Military Academy) 23-10, Fr. (Fall 0:57)
5th Place Match
Elie DeLaVille (The Potomac School) 31-9, Jr. over McGuire McMahon (Norfolk Academy) 19-14, Sr. (Fall 3:38)
7th Place Match
Connor McRae (Paul VI) 28-22, Fr. over Leone Johnson (Fishburne Military School) 25-14, Jr. (Dec 11-8)

 

132
1st Place Match
Brennan McBride (Fishburne Military School) 44-2, Sr. over Brendan Hawley (Cape Henry Collegiate) 29-9, So. (TF-1.5 4:53 (19-3))
3rd Place Match
Dylan Noell (Roanoke Catholic) 28-9, Jr. over Finnian Sofield (Bishop Ireton) 11-3, Jr. (Fall 3:36)
5th Place Match
Trey Moffett (Grace Christian School) 35-8, Fr. over Riley Finck (St. Christophers) 17-12, Fr. (Dec 4-0)
7th Place Match
Eric Rivas (St. John Paul the Great Catholic HS) 14-5, Jr. over Nolan O`Boyle (Norfolk Academy) 15-8, Fr. (Dec 5-2)

 

138
1st Place Match
David Smith (St. Christophers) 27-11, Sr. over Logan Chandler (Benedictine College Preparatory) 32-13, Jr. (Dec 6-3)
3rd Place Match
Marshall Campbell (Collegiate School) 25-9, Sr. over Thomas Becker (Roanoke Catholic) 24-13, Sr. (SV-1 6-4)
5th Place Match
John Smith (Fishburne Military School) 38-8, Jr. over Ethan Thurmond (Norfolk Academy) 28-11, Sr. (Fall 3:54)
7th Place Match
Ely Lettow (The Potomac School) 34-11, Sr. over AJ Sullivan (Randolph Macon Academy) 23-9, Sr. (Dec 5-4)

 

145
1st Place Match
Landon Kissell (Peninsula Catholic) 35-6, Jr. over John Gritsko (Fork Union Military Academy) 34-3, Sr. (Dec 8-2)
3rd Place Match
Danny Lowell (Paul VI) 38-18, So. over Marcus Lewis (Bishop OConnell) 24-9, Jr. (Dec 8-6)
5th Place Match
Charlie Long (St. Christophers) 12-12, So. over John Sawn (Fishburne Military School) 33-13, So. (Dec 6-3)
7th Place Match
Mason Ehrenzeller (Cape Henry Collegiate) 23-15, Jr. over Joseph Wasilewski (St. John Paul the Great Catholic HS) 26-17, Jr. (Dec 10-5)

 

152
1st Place Match
Zane Cox (Benedictine College Preparatory) 35-5, So. over Kevin Schork (St. Christophers) 32-12, Jr. (Dec 3-2)
3rd Place Match
Aidan Ivers (Grace Christian School) 32-9, Jr. over Garrett Vowinkel (St. John Paul the Great Catholic HS) 26-9, Jr. (Fall 3:42)
5th Place Match
John Ambery (Bishop Ireton) 9-3, Jr. over Jeb Ferguson (Collegiate School) 19-13, So. (Fall 0:48)
7th Place Match
Charlie Dalton (Woodberry Forest School) 17-12, Jr. over Andres Penafiel (Bishop OConnell) 16-17, Sr. (Dec 5-4)

 

160
1st Place Match
Jameson Knotts (St. Christophers) 27-13, Sr. over CJ Griffith (Benedictine College Preparatory) 37-9, Sr. (Inj. 0:10)
3rd Place Match
Austin Fogg (Fork Union Military Academy) 35-6, Sr. over Garret Appleton (Paul VI) 38-11, Jr. (Dec 5-0)
5th Place Match
Sam Cochran (Woodberry Forest School) 22-18, Sr. over Kyle Gallagher (Bishop OConnell) 22-21, Sr. (MD 13-4)
7th Place Match
Liam Patrick (St. John Paul the Great Catholic HS) 20-14, Jr. over Ian Harris (Catholic High School) 21-9, Jr. (Fall 4:11)

 

170
1st Place Match
Ryan Tremain (Benedictine College Preparatory) 25-3, Jr. over Morey Levy (St. Christophers) 12-11, Jr. (Dec 12-7)
3rd Place Match
Andrew Lavayen (St. Stephens/St. Agnes) 35-6, So. over Dominic Stone (Catholic High School) 29-7, Jr. (Dec 9-3)
5th Place Match
James Ross (Randolph Macon Academy) 16-8, Sr. over Patrick McCaskey (St. John Paul the Great Catholic HS) 28-13, Jr. (Fall 2:31)
7th Place Match
Reilly Holleran (Virginia Episcopal School) 13-11, Sr. over Beau Hardison (Woodberry Forest School) 19-13, Sr. (Dec 11-9)

 

182
1st Place Match
Sam Slate (Benedictine College Preparatory) 33-4, Sr. over Colby Kassir (Cape Henry Collegiate) 28-3, Sr. (Fall 4:41)
3rd Place Match
Oliver Jones (Norfolk Academy) 27-7, So. over Ethan Prusinski (Fork Union Military Academy) 19-9, Jr. (Fall 4:39)
5th Place Match
James Suppes (Episcopal) 17-15, Sr. over Jake Shaw (Fishburne Military School) 30-15, Jr. (Fall 1:44)
7th Place Match
JJ Banek-Gabelle (Randolph Macon Academy) 19-5, Jr. over Nicolas Ball (Woodberry Forest School) 7-19, So. (Dec 8-4)

 

195
1st Place Match
Gabe Slate (Benedictine College Preparatory) 10-0, Sr. over Christian Tesnow (Bishop OConnell) 23-8, Sr. (Fall 2:17)
3rd Place Match
Nana Kofi Obeng-Mensah (Virginia Episcopal School) 18-2, Sr. over Will McLaury (Paul VI) 33-11, Sr. (For.)
5th Place Match
August Basco (Peninsula Catholic) 25-14, Jr. over John Gregoire (Norfolk Academy) 24-12, Sr. (Dec 4-0)
7th Place Match
Thomas Lamb (St. Christophers) 20-16, Sr. over corey fraser (Fork Union Military Academy) 14-15, Sr. (Dec 6-2)

 

220
1st Place Match
Logan Cohn (Benedictine College Preparatory) 29-6, Jr. over Simon Taylor (Woodberry Forest School) 22-17, Jr. (MD 19-5)
3rd Place Match
Amon Johnson (Blue Ridge School) 17-2, Sr. over Neguens Ovincy (Virginia Episcopal School) 19-6, Sr. (Dec 3-1)
5th Place Match
David LeBlanc (St. John Paul the Great Catholic HS) 16-3, Sr. over Jack Peters (The Potomac School) 27-16, So. (Dec 7-6)
7th Place Match
Tyler O`boyle (Norfolk Academy) 24-10, Jr. over Ford Brooks (Cape Henry Collegiate) 12-13, So. (Fall 1:29)

 

285
1st Place Match
Brian Daughtry (Benedictine College Preparatory) 17-5, Sr. over Ewan Clarke (St. Stephens/St. Agnes) 31-7, So. (Dec 5-4)
3rd Place Match
Max Pollio (Norfolk Academy) 29-6, Jr. over Kaleb Bey (St. Christophers) 18-14, Sr. (Dec 3-2)
5th Place Match
Joe Young (Bishop OConnell) 19-5, Sr. over Philip Hansen (St. John Paul the Great Catholic HS) 29-14, Jr. (Fall 3:41)
7th Place Match
Hutch Bray (Woodberry Forest School) 15-12, Jr. over James Johnson (Catholic High School) 20-14, Jr. (Dec 6-3)

Team Scores
1    Benedictine College Preparatory     275.5
2    St. Christophers     252.5
3    Fork Union Military Academy     161.0
4    Norfolk Academy     144.0
5    Fishburne Military School     123.5
6    St. John Paul the Great Catholic HS     118.5
7    Paul VI     114.0
8    Cape Henry Collegiate     102.0
9    Woodberry Forest School     88.0
10    Bishop OConnell     86.5
11    Roanoke Catholic     81.0
12    Bishop Ireton     80.0
13    Grace Christian School     73.0
13    Peninsula Catholic     73.0
15    The Potomac School     71.0
16    Catholic High School     57.0
17    Collegiate School     56.0
18    St. Stephens/St. Agnes     54.0
19    Virginia Episcopal School     53.0
20    Randolph Macon Academy     47.0
21    The Covenant School     40.0
22    Episcopal     32.0
23    Blue Ridge School     28.0
24    Norfolk Collegiate School     23.0
25    Hargrave Military Academy     20.0
26    Greenbriar Christian     18.0
27    Broadwater Academy     6.0
28    Norfolk Christian Schools     3.0
29    Oak Hill Academy     0.0

twitter-icon_edited.png
PENNSYLVANIA_edited.png
NORTH%20CAROLINA_edited.png
VIRGINIA_edited.png

Contact Rob Prebish, Webmaster

© 2020 Prebes Web Stuff Proudly created with Wix.com